Opel Corsa B car audio – nagłośnienie – głośniki

Ponieważ seryjne głośniki w Opel Corsa B pozostawiały wiele do życzenia, postanowiłem zamontować coś nowego lepszego. Seryjne głośniki miały bardzo wyeksponowaną górę, wręcz skrzeczącą oraz praktycznie zero stereofonii, dlatego, że fabrycznie umieszczenie tweeterów jest w drzwiach i to pod złym kątem.

1. Głośniki – Opel Corsa B car audio

Przeglądałem fora, czytałem i czytałem, rozmawiałem z paroma kolegami z forum diyaudio.pl . Wybór padł na Helix Dark Blue 62.1 do Opel Corsa B car audio. Czemu ten zestaw, ano za sprawą paru postów oraz stosunku ceny do jakości.

helix dark blue 62.1helix darkblue 62.1

2. Dane techniczne producenta głośników Helix Dark Blue 62.1

* Średnica woofera: 165 mm
* 2-drożne, komponentowe
* Moc RMS/Max.: 50/100 W
* Impedancja: 4 ohm
* Pasmo przenoszenia: 60-22 000Hz
* Efektywność: 91dB
* Częstotliwość podziału: 4,0kHz
* Polipropylenowa membrana woofera
* Głębokość montażu: 61 mm
* Średnica głośnika wysokotonowego: 25 mm
* Zewnętrzna zwrotnica

3. Zwrotnice głośnikowe Helix Dark Blue 62.1

Szału nie ma. Na tweeterze cewka + kondensator tworzący filtr II rzędu o nachyleniu 12db/oktawe a całość stłumiona jednym rezystorem. Midwoofer puszczony bez filtra.

4. Elementy wykończenia Opel Corsa B car audio

Aby zamontować 165 mm głośniki w Corsie B potrzebne są dystanse. Można je kupić plastikowe lub z polakierowanego MDF. Kupiłem z MDF w komplecie z głośnikami. Dodatkowo potrzebny był sylikon oraz parę śrub. Aby zmieścić magnes midwoofera w drzwiach należy młotkiem gumowym parę razy puknąć w otwór w drzwiach aby odgiąć blachę.

Montaż głośników Opel CorsaMontaż głośników Opel CorsaMontaż głośników Opel Corsa

Polecam także zapoznać się z moim artykułem:

Opel Corsa B montaż głośników – demontaż tapicerki drzwi

5. Słupki pod tweetery (głośniki wysokotonowe)

Ponieważ nie mam aż tyle czasu i w prawy z żywicą oraz włóknem szklanym postanowiłem zlecić wykonanie słupków koledze z diyaudio.plPaweł S. Zrobił to bardzo dobrze. Serdecznie mu za to dziękuje. Słupki obite są materiałem jaki używa się na podsufitki w autach. Całość wykonana jest na oryginalnych słupkach od Corsy B.

Tweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel CorsaTweetery w słupkach Opel Corsa

Proces wykonania słupków w wielkim skrócie wygląda tak:

Do słupków trzeba zrobić drewniany stelaż, przyklejając go klejem kontaktowym. Dobrać trzeba odpowiedni kąt w jaki mają być skierowane tweetery, trzeba tego dokonać w aucie. Na stelaż zakłada się damską grubą pończochę. Następnie całość pokrywa się matami szklanymi oraz żywicą. Na koniec szpachla samochodowa, szlifowanie oraz oklejanie materiałem. Trzeba sporo czasu oraz cierpliwości ale efekt super moim zdaniem.

Jak to zrobić krok po kroku można zobaczyć tutaj: Tweetery w słupkach

6. Efekt końcowy nagłośnienia – Opel Corsa B car audio

Jak widać słupki prezentują się bardzo dobrze, materiał troszkę się różni od standardowego w Corsie na podsufitce, ale ładnie się całość komponuje. Efekt przerósł moje oczekiwania estetyczne.

7. Odsłuch – Opel Corsa B car audio

Jest super. Wreszcie jest stereofonia, może nie taka jak w domu ale jest znacznie, znacznie lepiej. Zestaw gra bardzo dobrze. Jest wystarczająco głośny pod samym radiem bez dodatkowego wzmacniacza. Znikło skrzeczenie a pojawił się przyjemny dźwięk. Jestem zadowolony ale z jednym ale (o tym w części modyfikacje). Dodam także, że sam zestaw bez subwoofera ma raczej skromny bass. Moja ocena takie 4 w skali sześciostopniowej.

8. Koszty

Zestaw głośnikowy Helix Dark Blue 62.1 + dystanse w komplecie – 250 zł
Silikon – 8 zł
Śrubki – miałem
Zipy (paski spinające) – 10zł
Koszt wykonania słupków – tajemnica 😀

9. Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolony. Paru znajomych słuchało są w szoku, że to tak fajnie gra i wygląda.

10. Modernizacje – Opel Corsa B car audio

Radio Alpine CDE111RM ma moim zadnie tendencje do eksponowania góry tzn. tonów wysokich. Dodałem w zwrotnicy do rezystora z 2,2 ohm kolejny 5,6 ohm aby przyciszyć tweetery. Regulacja w radiu (treble) nie pomagała nawet na -5. Ściszała najwyższą górę a nie całe pasmo tweetera. Po tym zabiegu jest idealnie. Ale wniosek taki, że nigdy już nie kupie radia Alpine moim zdaniem grają za dużo wysokimi tonami, przez co są meczące. Nawet chińskie radio z allegro za 100zł nie eksponowało tak wysokich tonów.