Subwoofer diy DAYTON RSS265HF + panel Irka 450W

Dayton RSS265HF-4Ponieważ zrobiłem kolumny podstawkowe (zobacz) na 18 cm przetwornikach brakowało mi basu. Dużó słucham muzyki ale lubię także oglądać filmy i grać na konsoli, dlatego potrzebowałem subwoofera aby uzupełnić niskie tony, nadać i masy oraz pogłębić zakres najniższego pasma. Długo nie mogłem się zdecydować czy wybrać konstrukcję obudowy zamkniętą czy z bass-reflexem i jaki głośnik wybrać.

Po długim przeszukiwaniach internetu, pisaniu maili prywatnych wiadomościach do użytkowników forów audio, oraz za namową forumowicza z audiostereo.pl – misiomora zdecydowałem, że na moje 18m2 kupię głośnik 25 cm a konkretnie Dayton RSS265HF-4 i zamontuje go w 30-35L obudowie zamkniętej. Wszystko to zasilę panelem od Irka z diyaudio.pl. Po rozmowie z Irkiem udało mi się nabyć jego panel w najmocniejszej testowej na ten czas wersji 450W.

Dayton RSS265HF-4Dayton RSS265HF-4Dayton RSS265HF-4

Dayton RSS265HF-4Dayton RSS265HF-4Dayton RSS265HF-4

Dayton RSS265HF-4Dayton RSS265HF-4Dayton

Parametry głośnika – zmierzone przez producenta

RSS265HF-4 parametry (kliknij aby pobrać)

Obudowa subwoofera dla głośnika Dayton RSS265HF

Klasyczny sześcian wykonany z 22 mdf, z osobną komorą na panel oraz wzmocnieniami aby troszkę całość usztywnić. Objętość wewnętrzna do około 32L. Wnętrze całości wysmarowane mieszanką mączki bazaltowej z żywicą epoksydową plus troszkę gąbeczki piramidowej dla wytłumienia. Z braku czasu i chęci nie ma wykończenia. Planuję fornir jak na monitorach ale kiedy to nie wiem.

Dayton RSS265HFDayton RSS265HFDayton RSS265HFDayton RSS265HFDayton RSS265HFDayton RSS265HFDayton RSS265HFDayton RSS265HF

Dayton RSS265HF

Wzmacniacz – panel do zasilenia głośnika

Tak jak wspomniałem kupiony od Irka, według jego specyfikacji może wydzielić aż 450W mocy ciągłej, podejrzewam że i 300W by wystarczyło ale kupiłem z zapasem, mam drugi panel 300W ale nie sprawdzałem jak to by grało. Podpinam jego razem z wzmacniaczem zintegrowanym Denon PMA 1500AE wyjściem pre-out. Muszę powiedzieć, że panel idealnie się zgrywa z głośnikiem nie brakuje, wykopu ani mocy.

Odsłuch subwoofera na głośniku Dayton RSS265HF

Od razu zaznaczę, że Dayton RSS165HF nie jest to głośnik dla fanów dB drag oraz miłośników zatykania uszu. Głośnik gra kulturalnie, wtedy kiedy trzeba nada basowej podstawy, uderzy i odpuści. Bardziej stworzony jest do muzyki aby uzupełnić bas a nie dominować, nie chodzi mi o to, że jest cichy czy coś, bo głośność jego na normalnego słuchacza i tak jest za duża, jedynie o to, że gra on jako takie uzupełnienie, wtapia się razem z kolumnami, jest więcej basu ale nie odczuwamy tego, że gra jak typowy kinowy subwoofer, który trzęsie ścianami i nie nadąża za muzyką. Dayton RSS265HF jest takim kompromisem między kinem a muzyką. Basu jest akuratnie, nie za dużo nie za mało, można przy nim posłuchać Jopek,  czy George Michaela jak również Metalliki czy jakiegoś ciężkiego rocka a on poradzi sobie z jednym i drugim materiałem, nie będzie się spóźniał lub buczał. Natomiast w kinie daje sobie radę, uzupełnia bas ale nie jest taki jak typowy subwoofer do kina tzn. nie daje ciężkiego zwalistego, masywnego basu, który trzęsie ścianami, podłogą i szklankami u sąsiada wtedy kiedy nic specjalnego w filmie się nie dzieje. Uderzy wtedy kiedy potrzeba a nie „dudni” na okrągło. Wiadomo, że to też kwestia regulacji jak częstotliwość odcięcia, właściwego zgranie fazowego oraz poziom głośności  subwoofera ale z czystym sumieniem dla normalnego słuchacza polecam Dayton RSS265HF jak uzupełnienie małych kolumienek. Wadą jest jego cena oraz to, że w małych pomieszczeniach jak np. 10m2 jest wrażliwy na ustawienie w pokoju.

Sprzedam: http://allegro.pl/show_item.php?item=4870387829

Subwoofer wykonany w 2011 roku