System pomiarowy audio – Speaker Workshop – JIG

Ponieważ nie zawsze producenci głośników umieszczają parametry oraz charakterystyki swoich produktów na stronach postanowiłem, że zrobię własnoręcznie system pomiarowy a przy okazji nauczę się paru rzeczy oraz będę miał możliwość projektowania lub modyfikacji zwrotnic głośnikowych.

Poczytałem troszkę na necie i wyszło na to, że z przystępniejszych systemów pomiarowych jest program Speakerworkshop oraz SoundEasy. Z tym, że ten drugi jest niestety płatny – używa między innymi go Zaph. Choć jak się ktoś postara dobrze to można nielegalnie pobrać go z internetu.

Program Speakerworkshop do swojego działania wymaga wykonania paru elementów:

– Okablowanie
– Mikrofon pomiarowy
– JIG

Okablowanie – oczywiście można kupić ale okazuje się, że nie tylko z mojego doświadczenia wynika trzeba kupić kable z grubymi przewodami, ponieważ impedancja całego układu podczas kalibracji systemu jest wtedy dużo niższa, a co wpływa na większą dokładność ostatecznych pomiarów. Ja wykonałem okablowanie podobnie jak „Interkonekt diy Klotz” z przewodu mikrofonowego firmy Klotz oraz wtyków Nakamichi. Zastosowanie takich przewodów spowodowało obniżeniem impedancji układu o połowę w stosunku do przewodów zakupionych w sklepie.

Mikrofon pomiarowy – wykonałem go z rurki aluminiowej o długości 1 m oraz przewodu mikrofonowego Klotz. Rurkę z fazowałem na końcach a w środku rurki siedzi kapsuła pomiarowa Panasonic wm-61a. Całość przymocowywałem do statywu od aparatu fotograficznego.

JIG – czyli serce całego systemu pomiarowego. Jest to pudełeczko z rezystorem wzorcowym, na podstawie którego program dokonuje pomiaru. Posiada ono także parę innych rezystorów, przełączników, kabli dzięki którym, przełączając w odpowiedni tryb JIG-a jesteśmy w stanie dokonywać konkretnego pomiaru np. pomiaru parametrów głośnika T/S.

Poniżej przedstawiam zdjęcia z budowy mojego JIG-a.

Ponieważ nie będę robił tutoriali, które zostały już zrobione, i to dobrze. Odsyłam was do strony www.diyaudio.pl a konkretniej:

W celu zbudowania JIG-a krok po kroku polecam skorzystać z tego poradnika:

JIG krok po kroku

Jeżeli chcesz natomiast nauczyć się obsługi programu Sprakerworshop polecam:

Speaker Workshop cz. I

Speaker Workshop cz. II

Speaker Workshop cz. III

Speaker Workshop cz. IV