Radio Alpine CDE111RM brak dźwięku głosu

alpine cde111rmKtóregoś dnia jak co dzień rano wsiadłem do mojej Corsy B 1.5TD aby udać się do pracy. Wsadzam panel do radia Alpine CDE111RM, odpalam auto a tam subwoofer „dudni” a muzyka nie gra, radio działa. Pierwsze co pomyślałem to „ja pie.#&%” pewnie się w radiu końcówki mocy popaliły, myślę kolejny niepotrzebny wydatek. Ale poradziłem sobie z tym a jak ? Zapraszam do czytania.

Objawy

Radio Alpine CDE111R działa tzn. wyświetlają się nazwy utworów, wszystkie przyciski działają, reagują, funkcje w radiu się przełączają ale brak dźwięku (głosu, fonii) z głośników natomiast subwoofer działa.

Instrukcja obsługi producenta

Instrukcja obsługi Alpine CDE111R i RM (kliknij aby pobrać)

Jak naprawić

Najpierw zamiast pomyśleć w przypływie emocji zacząłem grzebać po kablach, wyłączać, włączać, kilkukrotnie radio, zapłon i tylko się zagotowałem. Po przyjeździe z pracy do domu poszukałem pogrzebałem po internecie, instrukcji i co się okazało, że radio Alpine CDE111RM i model bliźniaczy Alpine CDE111R to śmieć i czasem przy włączaniu radia coś mu się zamiesza i wyłącza w opcjach podawanie sygnału na końcówki mocy. Radio to ma taką opcje, że jak mamy osobny wzmacniacz np. 4 kanałowy to możemy użyć go zamiast wzmacniacza wbudowanego w radio i wyłączyć ten w radiu aby zbędnie nie pracował.

Co konkretnie robimy

Wciskamy i przytrzymujemy chwilę przycisk FUNC.SET, następnie kręcimy gałką VOLUME do momentu aż pojawi nam się napis POWER IC, wciskamy PLAY przekręcamy gałką VOLUME na „Power IC ON” i następnie przytrzymujemy FUNC.SET i cieszymy się muzyką.

Uwaga

Oczywiście nie musi być tak u każdego, może się okazać, że mamy ten gorszy wariant, a mianowicie uszkodzone radio, a konkretniej pewnie końcówki mocy, ale to już wymaga ingerencji specjalisty i niestety parę złoty nam ubędzie. Może być też przyczyna zwarcia lub poluzowania gdzieś kabli lub coś jeszcze innego.

Mam nadzieje, że pomoże ten poradnik pomoże choć jednej osobie i nie naszuka się w kablach i internecie przyczyny usterki.

Możliwość komentowania jest wyłączona.